Zpráva o 11. shromáždění Světové rady církví

Karlsruhe, 31. srpna – 8. září

Ve dnech 31. srpna – 8. září v německém Karlsruhe proběhlo 11. shromáždění Světové rady církví. Jako delegátka Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se této významné události zúčastnila redaktorka Hlasu pravoslaví Naděžda Skvarnik.

V den zahájení 11. shromáždění, 31. srpna, k účastníkům promluvil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který ve svém proslovu prudce zkritizoval Ruskou pravoslavnou církev za její postoj k válečnému konfliktů na Ukrajině a zpochybnil opodstatněnost účasti delegace RPC na shromáždění. Slova prezidenta vyvolala rozporuplnou reakci a diskusi o tom, zda si politik může dovolit kritizovat náboženskou strukturu cizí země a zasahovat do vnitřních záležitostí Světové rady církví jako mezinárodní organizace.

Je pozoruhodné, že dříve téhož dne svou zprávu před účastníky shromáždění přednesl úřadující generální tajemník Světové rady církví, otec Ioan Sauca, který zdůraznil důležitost přítomnosti zástupců Moskevského patriarchátu na shromáždění, protože to odpovídá samotné povaze největší mezikřesťanské organizace určené k dialogu, mírnému jednání a dosažení vzájemného porozumění. Otec Ioan Sauca jasně vyjádřil pozici Světové rady církví a odmítl možnost vyloučení jakékoliv církve z organizace. 

Večer téhož dne se konala ekumenická bohoslužba, jejíž kulminací se stalo kázání patriarchy Antiochie a celého Východu Jana X. na 4. kapitolu Janova evangelia, konkrétně na Kristovu rozmluvu se samařskou ženou. Patriarcha mluvil o tom, jak Pán Ježíš na své cestě Samařskem překonal spoustu bariér: socio-etnickou, protože vstoupil na samařské území a poslal učedníky koupit jídlo od Samařanů, s nimiž se Židé nesměli stýkat, genderovou, protože promluvil k ženě, což v té době bylo nemyslitelné, překonal předsudky spojené se špatnou pověstí té ženy. Bůh Slovo ukázal, že nedělá rozdíl mezi Židy a Samařany, mezi muži a ženami, mezi bohatými a chudými, mezi lidmi ze severu a lidmi z jihu. Na závěr patriarcha Jan X. vyzval shromáždění zvednout hlas proti perzekucím lidí žijících na Blízkém východě, proti nespravedlivým sankcím a ekonomickým blokádám, které připravily tyto lidi o potraviny, léky, energii, lékařskou pomoc. Hierarcha vyzval všechny křesťany projít Blízkým východem tak, jak Kristus prošel Samařskem, a překonat nespravedlivost vůči marginalizováným skupinám, mezi nimiž jsou i antiochijští křesťané, jejichž předkové slyšeli evangelní zvěst od samotného Syna Božího a jeho apoštolů.   

Tématem 11. shromáždění Světové rady církve byla Kristova láska posouvající svět ke smíření a jednotě. Různé aspekty hlavního tématu se probíraly během pěti pracovních dopolední na tematických plenárních schůzích a podrobněji v menších skupinách účastníků. První den byl věnován tématu Záměr Boží lásky v Kristu pro celé stvoření. Tato plenární schůze se konala 1. září, v Den stvoření, důležitý pro všechny křesťanské církve po celém světě. Přednášející se ve svých prezentacích soustředili na situaci na Blízkém východě, který je již po dlouhá léta nehojící se ránou na těle lidstva.

Tématem dalšího dne byla Evropa ve světle podobenství o dobrém Samaritánovi (Lukáš 10). V diskusích se účastníci zaměřili na Kristovu soucitnou lásku, která přesahuje hranice, vyzývá nás k pohostinnosti vůči cizincům. Současná Evropa čelí mnoha různým výzvám s globálními důsledky. Válka na Ukrajině dramaticky ovlivnila mír a bezpečnost v regionu, vytvořila uprchlickou krizi, globální humanitární, potravinovou a energetickou krizi. Plenární schůze se završila tím, že mladí delegáti sdíleli své naděje na usmíření a jednotu.

Třetí schůze byla věnována celistvosti života v Ježíši Kristu. Soucit vůči těm, kteří jsou marginalizováni a utlačováni, je nezbytnou složkou křesťanského jednání a klíčem k překonání nespravedlnosti ve světě, která se projevila během pandemie Covid-19, a dále se projevuje v selhávání neoliberální ekonomiky, klimatické krizi a dalších globálních problémech zesilujících utrpení sociálně slabých vrstev společnosti.  

V čtvrtý den účastníci diskutovali o spravedlnosti a lidské důstojnosti. Mluvilo se o systematizované, strukturální nerovnosti a zneužívání. Protikladem těmto nelidským praktikám může být pouze činná křesťanská láska. Církve musejí odvážně mluvit o nespravedlnosti ve světě a vyzývat k překonání veškeré nerovnosti včetně genderové nespravedlnosti a rasismu.

Závěrečným tématem byla Křesťanská jednota a společné svědectví církví. Plenární schůze poskytla příležitost popřemýšlet o nových horizontech církevních misií a o tom, co dnes znamená křesťanská jednota. Probíraly se tři aspekty možné církevní jednoty: jednota eucharistická (koinonia), jednota křesťanského svědectví v sekularizovaném světě (martyria) a jednota sloužení křesťanů (diakonie).

Všechna tato témata se podrobně probírala na komorních setkáních malých skupin zvaných Home group meetings. Účastníci se mohli podělit o vlastní zkušenosti ze svých zemí a farností. Tak třeba představitelé afrických církví vyprávěli o tom, jak v podmínkách nekonečných válečných konfliktů se snaží zůstávat především následovníky Krista a ve svém běžném životě se řídit křesťanskou láskou. Delegátka naší církve byla moderátorkou v jedné z takových skupin.

Kromě tematických plenárních schůzí se shromáždění zabývalo řešením nezbytných administrativních záležitostí. Jelikož valné shromáždění, které se svolává v osmiletých intervalech, je nejvyšším legislativním orgánem řídícím Světovou radu církví, má plnit velice důležité funkce: volit prezidenty Světové rady církví; volit členy Ústředního výboru z delegátů přítomných na shromáždění; určovat celkovou politiku Světové rady církví a kontroloval implementaci dříve zvolené politiky organizace. Tím vším se delegáti zabývali v odpoledních hodinách.

6. září proběhly volby do Ústředního výboru, mezi jiné byla zvolena i představitelka Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, která bude reprezentovat naši církev ve Světové radě církví po dalších osm let. V Ústředním výboru představitelé pravoslavných církví tvoří 25 % všech členů. Ve čtvrtek, 8. září, se konalo první zasedání Ústředního výboru, během kterého bylo zvoleno představenstvo (leadership, executive commitee).

V průběhu shromáždění delegáti vyslechli zprávy všech komisí Světové rady církví o práci vykonané za posledních osm let, diskutovali o nejžhavějších otázkách současné reality, jako třeba válka na Ukrajině, desetiletí trvající utlačování Palestinců, utrpení Arménů v Náhorním Karabachu, nespravedlivé sankce proti chudým zemím, kvůli kterým lidé mají nedostatek potravin a léků atd.

Nehledě na to, že u některých témat nebylo dosaženo konsensu, v Karlsruhe s Boží pomocí panovala nálada přátelství a křesťanské lásky. Každý den začínal a končil společnou modlitbou účastníků shromáždění.

Naděžda Skvarnik

Foto: www.oikoumene.photoshelter.com