Kam za pravoslavnou literaturou v Praze? Knižní tipy na vánoční dárky

Blíží se jeden z nejoblíbenějších svátků všech křesťanů – Narození Páně. Nejpodstatnější je samozřejmě duchovní stránka svátku. Existuje však i jeho pozemský aspekt. Naší blízcí se těší, že od nás dostanou krásné dárky, a jistě připravují také milá překvapení pro nás. Nesmíme je zklamat, musíme se proto na svátek připravit pořádně.

Nejlepším dárkem vždy bezpochyby byla kniha. Ale v českém pravoslavném prostředí se setkáváme s názorem, že pravoslavná literatura v českém jazyce je věcí hodně vzácnou. Takové knihy se prý netěší velké oblibě u moderních čtenářů, nepřináší knihkupectvím téměř žádný zisk, proto nejsou téměř nikde k sehnání. Tohle tvrzení mě vedlo k tomu, udělat malý knihkupecký průzkum a zjistit, zda naprostý nedostatek pravoslavné literatury není pouhým mýtem.

Výsledek byl docela zajímavý. Musím ale hned prohlásit, že tady nechci dělat žádnou reklamu pražským knihkupectvím. Proto v tomto článku jen naznačím, kde jsem ty či ony knihy potkala. Pokud vás tahle informace bude zajímat, bez váhání zavolejte do redakce nebo mi napište e-mail.

Své pátrání jsem zahájila v centru Prahy návštěvou jednoho z největších knihkupectví v České republice. Myslela jsem si, že je to beznadějné a že tam určitě ani jednu pravoslavnou knížku nenajdu. Tím větší bylo mé překvapení. Našlo se tam sedm knižních titulů pravoslavného zaměření. Většina těchto knih byla z nakladatelství Pavel Mervart, které je pravoslavným křesťanům poměrně dobře známé. Mezi jinými knihami je poznáte podle charakteristického písma v byzantském stylu užívaného v názvech. Knihy tohoto nakladatelství jsou k dispozici také v jiných knihkupectvích, o nichž se zmíním později. Uvedu tady jen několik titulů.

Kristus – vítěz nad podsvětím je z ruštiny přeloženou knihou metropolity Ilariona Alfejeva věnovanou tématu sestoupení Krista do pekel, jeho vítězství nad smrtí a vzkříšení mrtvých. Kniha s názvem Obrácení nevěstky Marie a jiné příběhy je sbírkou vyprávění prospěšných pro duši vzniklých od poloviny 6. do poloviny 10. století. Na regálech jsou i knihy vzniklé v našem prostředí. Jednou z nich je kniha Martina Jindry Česká pravoslavná církev od Mnichova po obnovu v roce 1945. Kromě knih bezprostředně zaměřených na pravoslavná témata se prodávají třeba knihy C. S. Lewise, který ačkoli byl katolíkem, je velice oblíben mezi pravoslavnými čtenáři pro svou přesvědčivou apologii křesťanství. 

Další zastávkou na mé cestě bylo knihkupectví, zaměřené na odbornou literaturu. V oddělení Teologie jsem nalezla tak velkou nabídku děl metropolity Ilariona Alfejeva, jakou nenajdete snad ani v Rusku. Jeho kniha Mystérium víry tady zabírala téměř polovinu regálu. K dispozici ale byl nejenom metropolita Ilarion. V tomto knihkupectví  byl sortiment trošičku lepší než v tom předchozím. Na regálech stály knihy významných filosofů a teologů 20. století Georgije Florovského a Sergeje Bulgakova. Viděla jsem tady i pravoslavný „must-have“ – knihu, která se musí nalézat v knihovně každého věřícího – Nebeský žebřík svatého Jana Klimaka.

Největším překvapením se pro mě stalo knihkupectví, které patří jedné z pražských vysokých škol. Dostala jsem se do skutečné klenotnice pravoslavné literatury. Byli tady Blázni pro Krista byzantologa Sergeje A. Ivanova, Hora Athos Andrease Müllera, sbírka textů 11.–14. století Ruská středověká literatura, překlad tří spisů sv. Jana Damašského Řeči na obranu obrazů, dílo Klementa Alexandrijského Který boháč bude spasen, kniha Syn člověka, jejímž autorem je Alexandr Meň, a už vůbec nečekané Pravoslavné pojetí spásy Sergije Stargorodského – osobnosti rozporuplné a nejednoznačné. A to zdaleka nebyl celý seznam pravoslavné literatury nalezené v tomto univerzitním knihkupectví.

Ale vítězem této soutěže se stalo malé knihkupectví schované v úzké uličce Starého Města, které už dlouho zajišťuje všem našim věřícím dostatek čtení prospěšného pro duši. Bylo tam skoro všechno, co jsem viděla v ostatních knihkupectvích, a ještě něco navíc. Výhodou tohoto obchůdku je také to, že knihy pravoslavného zaměření tady nejsou rozptýlené mezi ostatní literaturou jiných vyznání, ale zabírají konkrétní regál. Nemusíte proto půlhodiny hledat potřebnou knihu. Poradí vám i milá a přívětivá paní, která knihy prodává.

Samozřejmě sortiment pražských knihkupectví se nedá srovnat s knižním bohatstvím řeckých nebo ruských obchodů. Přesto se situace v průběhu několika posledních let rozhodně zlepšila. Pro odborníky sice to, co se nalézá u nás, asi nebude stačit, ale pro řadového pravoslavného čtenáře nebo katechumena výběr knih až tak ubohý není. Možnost nakoupit pravoslavnou literaturu naštěstí nemají jenom Pražané. Každé z mnou navštívených knihkupectví má svůj e-shop. Je to obrovská výhoda pro ty, kdo chtějí darovat svým blízkým kvalitní pravoslavné knihy nebo doplnit svou domácí knihovnu.

Naděžda Skvarnik