
Jeruzalémský patriarcha promluvil na zasedání OSN o utrpení palestinských křesťanů
Jeho Blaženost patriarcha jeruzalémský Theofil navštívil v úterý 18. 2. OSN, aby upozornil na zoufalou situaci palestinských křesťanů. Patriarcha také prezentoval film Via Dolorosa, „který popisuje cestu smutku z místa, kde se zrodilo křesťanství a kde je jeho přítomnost nyní vážně ohrožena,“ uvádí Světová rada církví.
Film vypráví o křesťanech přítomných ve Svaté zemi, o důležitých momentech, které formovaly jejich identitu a vytrvalost, slovy a příběhy samotných křesťanů.
Je znepokojivé, že starověká křesťanská komunita v Gaze „nyní klesla a čítá méně než 600 lidí,“ řekl patriarcha. „Ekonomická situace na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě se dále zhoršuje kvůli nedostatku poutníků, nedostatku pracovních míst a trýznivé bezpečnostní situaci,“ řekl Jeho Blaženost.
Otec Ibrahim Faltas zastupující katolickou církev ve Svaté zemi popsal bezprecedentní situaci, kdy křesťané opouštějí své historické obce v Jeruzalémě, Betlémě a Nazaretě, protože kvůli narůstajícím výzvám a potížím ztratili víru i naději.
Před promítáním dokumentu filmařka Amira Hanania vysvětlila, že jde o první dokument, který zachycuje historii palestinského křesťanství očima samotných křesťanů. „Vypráví svůj příběh tak, jak ho prožili – bez zkreslení, bez utajení. Je to živé svědectví o roli palestinských křesťanů v boji za spravedlnost a silný argument proti těm, kdo se snaží vymazat jejich identitu z národní a mezinárodní arény.“
Filmařka také řekla: „Navzdory neustálým pokusům o vymazání naší historie a vysídlení našich lidí stojíme zde, abychom prohlásili, že tato země není jen pozůstatkem minulosti, ale svědectvím živé identity, která nebude nikdy umlčena ani vymazána.“
Další účastníci zdůraznili několik klíčových bodů. Jerry Pillay ze Světové rady církví vyzval k okamžitému příměří v Gaze, odsoudil jak útok 7. října 2023, tak následné zničení palestinského území, a zdůraznil rovnost a důstojnost všech lidí v regionu bez ohledu na vyznání.
Palestinský velvyslanec ve Švýcarsku Ibrahim Khraishi potvrdil odhodlání Palestiny k míru a zároveň zdůraznil právo palestinského lidu zůstat ve své zemi.
Teolog Mitri Raheb varoval před existenční hrozbou pro křesťanskou komunitu v Gaze a kritizoval křesťanský sionismus za to, že vykládá Bibli ve prospěch politických účelů, zdůraznil také, že křesťanství má původ v Palestině, a vyzval k nastolení míru v regionu, kde se, jak řekl, „zrodil mír“.
www.oikoumene.org